Czasami przeglądam linki internetowe wiodące do informacji o książkach z Wydawnictwa AdTempus. Prawie zawsze coś mnie zaskakuje. Tym razem zauważyłam interesującą inicjatywę Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyrach. Nigdy nie byłam w tej miejscowości, ale sprawdziłam na mapie jej lokalizację, poczytałam na jej temat, więc teraz czuję się, jakbym „trochę” ją odwiedziła. Przejrzałam też aktualności na stronie bibliotecznej, które w tej chwili zdominowane są wojną za naszą wschodnią granicą i pomocą świadczoną uciekającym przed jej skutkami. Taki mamy czas! Nie pomylę się zapewne, jeśli powiem, że czytanie książek w przypadku wielu moli książkowych zeszło na drugi plan z powodu natłoku bieżących informacji i pilnych działań, ale miejmy nadzieję, że sytuacja u naszych sąsiadów szybko się unormuje.

Książki "Ktosiek"
Powieść dla dzieci Ktosiek z Nagrodą Feniks

Wracając do głównego tematu, czyli miłej niespodzianki. Na stronie Biblioteki w Wyrach raz w roku w zakładce „Zaczytani polecają” publikowane jest zestawienie recenzji. Interaktywny formularz umożliwia pozostawienie pliku tekstowego i zdjęć. Można z niego korzystać o dowolnej porze, np. tuż po lekturze w środku nocy, aby w dyskretny i prosty sposób podzielić się refleksją na temat poruszających książek, podpisując się imieniem i nazwiskiem lub nickiem. Wśród wielu recenzji znalazłam opinię młodej Czytelniczki, Antosi, mającej w 2020 roku 13 lat. Ucieszyło mnie, że książki z serii „Ktosiek” spodobały się nastolatce, dziewczynie, choć są to opowieści o chłopcach. Na koniec zacytuję fragment jej recenzji.

„W książce są poruszane wartości takie jak: miłość, uczciwość, sprawiedliwość i wiele innych, które skłaniają do zastanowienia się przy każdym rozdziale jaki jestem wobec innych ludzi. Jest to jedna z najpiękniejszych książek jakie czytałam i dlatego chciałabym bardzo zachęcić wszystkich nie tylko nastolatków, ale i dorosłych do przeczytania tej pasjonującej książki. (…) Fascynująca, urocza i zabawna książka poruszająca poważny temat: Jak Internet ( i jego brak ) może zmienić człowieka. Jest to opowieść o chłopcu, który przeprowadza się do starego domu bez Internetu, przeżywa wspaniałe, interesujące przygody, a co najważniejsze zdobywa prawdziwego przyjaciela. Z całego serca polecam tę książkę wszystkim nastolatkom i dorosłym.”

Antosiu, dziękuję i życzę wszystkiego dobrego na każdy dzień Twojego życia!

Źródło: Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach