Dawno nie publikowałam recenzji swoich pierwszych książek. Wydane kilka lat temu powieści dla dorosłych „Przeszłość kończy się dzisiaj” i „Łączą nas różnice” otrzymały tytuły „Najlepszych książek katolickich” w plebiscycie wortalu granice.pl, ale nie są to pozycje typowo religijne dla wytrwałych i stargetowanych Czytelników. Starałam się, aby wciągały wartką akcją nie tylko osoby wierzące. Przytoczone poniżej słowa znanego psychologa, rekolekcjonisty, księdza doktora Marka Dziewieckiego potwierdzają moje słowa.

Cóż, pozostaje mi więc zachęcić do zapoznania się z nimi. Są dostępne w naszej internetowej księgarni, wielu księgarniach stacjonarnych oraz bibliotekach. Będzie mi bardzo miło spotkać się z Państwem za ich pośrednictwem.

Życzę przyjemnej lektury recenzji i serdecznie pozdrawiam

Beata Piliszek-Słowińska

Cenne jest to, że w akcję powieści Autorka umiejętnie wplata bogatą paletę różnorodnych postaw oraz dylematów typowych dla współczesnych ludzi w Polsce. Akcja powieści jest tak wciągająca i ma tak wiele zaskakujących punktów zwrotnych, że trudno oderwać się od czytania nawet wtedy, gdy już bolą oczy czy wzywają nas obowiązki. Beata Piliszek-Słowińska potrafi z wyjątkową trafnością opisywać dramatycznie nieraz rozbieżne postawy i punkty widzenia, typowe obecnie w polskich domach, w miejscu pracy, w kręgu znajomych. Mimo to powieść wolna jest od moralizowania, dawania łatwych recept czy prostych rozwiązań. Czytelnik znajdzie tu raczej pytania niż odpowiedzi. Wielkim atutem powieści jest również to, że Autorka w mistrzowski sposób zarysowuje obyczajowe, społeczne, polityczne i gospodarcze meandry współczesnej Polski. W przekonujący sposób ukazuje krzyżowanie się przeszłości i teraźniejszości w życiu bohaterów powieści. Znajduje życiowe argumenty, które pomagają Czytelnikowi odkrywać wartość więzi z Bogiem, wiary i modlitwy, zwłaszcza w obliczu poważnych rozterek moralnych czy wyjątkowo trudnych sytuacji egzystencjalnych. Podoba mi się język powieści – niepretensjonalny i prosty, a jednocześnie piękny literacko, czasem wręcz poetycki, którym Autorka przekazuje intensywny ładunek emocjonalnych przeżyć bohaterów swojej powieści.

Ks. dr Marek Dziewiecki recenzja powieści Beaty Piliszek-Słowińskiej „Przeszłość kończy się dzisiaj” (Wydawnictwo „Gaudium”, Lublin 2016)

Powieść wciąga swoją niezwykle wartką akcją i wielowątkowością. Autorka potrafi zaskakiwać Czytelnika i przykuwać jego uwagę do tego stopnia, że trudno zrobić przerwę w lekturze. Trudno choćby na chwilę oderwać się od książki, która czasem wzrusza, a czasem niepokoi, zawsze intrygując i prowokując Czytelnika do refleksji nad własnym życiem. Książka Beaty Piliszek-Słowińskiej zainteresuje każdego z nas, gdyż przeplatają się w niej – jak w prawdziwym życiu – różne wątki. „Łączą nas różnice” to powieść obyczajowa z elementami powieści historycznej, przeplatana wątkami kryminalnymi i sensacyjnymi. (…) Znamienny jest tytuł powieści – „Łączą nas różnice”. Główna bohaterka zdaje sobie sprawę z tego, że małżonkowie nie wtedy są szczęśliwi, gdy łączą ich podobieństwa, lecz gdy łączy ich miłość. Kto kocha, ten wykorzystuje swoją odmienność po to, by nią ubogacać kochaną osobę. To właśnie dlatego jedno z centralnych przesłań tej powieści ukryte jest w słowach jej głównej bohaterki: „Nie różnice nas dzielą, lecz kłamstwa i tajemnice”. Nie jest w stanie kochać ten, kto kłamie czy kto żyje w cieniu tajemnic, bo nie ma odwagi uznać prawdy o swojej przeszłości czy teraźniejszości.

Ks. dr Marek Dziewiecki recenzja powieści Beaty Piliszek-Słowińskiej „Łączą nas różnice” (Wydawnictwo „AdTempus”, Sandomierz 2017)

PS: Mamy wyjątkowo kuszące promocje łączone obu tomów…